Esansiyel Yağ Üretimi

Esansiyel Yağ Üretimi 

esansiyel yağ üretim makinesi

esansiyel yağ üretim makinesi

304 krom paslanmaz çelikten imal edilen esansiyel yağ üretim damıtma cihazı 10 litreden başlayan ölçülerden imalatımız siparişe göre projelendirilir ve tamamlanır. Esansiyel yağ kazanı (uçucu yağ kazanı)

Sipariş için irtibata geçiniz
Fabrika-ALİ Paslanmaz Çelik Mamülleri
Ali BATUM Demirciler Sanayi Sitesi 2. Yol No: 32 Zeytinburnu  / İSTANBUL

İş Tel:0(212)546 5268- WatsApp,Gsm:0(544) 722 56 69 Gsm: 0(532) 658 13 65

esansiyel yağ üretim şeması

esansiyel yağ üretim şeması

Buhar distilasyonu
uçucu yağların büyük bir kısmı paslanmaz çelik bir imbik buhar damıtma ile elde edilmektedir. Bu uçucu yağ çıkarma en sık görülen yumuşak ve verimli bir yöntemdir. bitkiler doğrudan çünkü en ince kokular değişmiş olabilir yüksek sıcaklıklarda kaynar suya batırılmış değildir. Prosedür aromatik bitkilerin ihtiva eden bir tank ile bir düşük basınçlı su buharı geçme oluşur. Buhar doğal bitki içerdiği uçucu yağ mikro-cepler yakalayacaktır; daha sonra bir sıvı içine kendini yoğunlaşmasına soğuk su soğutmalı serpantin yoluyla seyahat edecek. Çıkışta üzerine, biz sonra uçucu yağ ve sırayla bir “Essencier” veya Floransalı vazo yardımıyla onların farklı yoğunlukları ile ayrılacaktır çiçek su elde.
SOĞUK ANLATIM

mini esansiyel yağ mak

mini esansiyel yağ mak

Ekstraksiyon yöntemi narenciye zests için benzersiz kullanılan olduğunu. uçucu yağ (adında “özü”) Meyvelerin üzerinde bulunan küçük cepler bulunur. Başlangıçta el-basarak meyve tarafından yapıldığını süreç, şimdi cilt ve meyve suyu elde edilen uçucu yağın ayıran bir santrifüj yardımı ile yapılır.

MUTLAK
Bu yöntem, buharlaştınldıktan sonra, uçucu çözücüler (örneğin heksan) olup, vakum altında, aromatik malzemeler (mimoza, yasemin, menekşe …) macerating oluşur, bir “beton” olarak adlandırılan bir aromatik macun ile sonuçlanır. Etil alkol içinde bu hamur seyreltmeden sonra, alkollü çözeltiler, daha sonra mumsu kalıntıları ortadan kaldırmak için filtre edilir ve son olarak alkol ortadan kaldırmak için, indirgenmiş basınç altında buhar damıtma ile konsantre edilmiştir. elde edildiği tam doğru bir aromatik hazine olarak ve doğal parfüm kullanılmıştır.
Böyle “enfleurage” veya Süperkritik (CO2) ekstraksiyon gibi modern yöntemler gibi antik yöntemler hakkında daha fazla bilgi isterseniz web sitemizi danışınız.
Aynı türün iki bitki büyüdükçe yere bağlı olarak farklı bir kemotipi (= farklı terroir, farklı toprak, iklim ve rakım demektir Fransız vadeli) ile bir uçucu yağ üretecek işaret etmek önemlidir. Fas yetişir eğer İspanya kaynaklı Örneğin, Biberiye otu, kafur kineolden daha yüksek bir konsantrasyona sahip olacak ve eğer verbenon Fransa’nın veya Güney Afrika geliyor.

esansiyel yağ üretim mak şeması

esansiyel yağ üretim mak şeması

Enfleurage
Isı Enfleurage çok kırılgan olmayan çiçek yaprakları kullanılır birkaç kez ısıtılmış bir hayvan yağı / yağ banyosunda daldı olan (örneğin, gül yaprakları). Yaprakları tüm özünü yayımlanan sonra, onlar elde edilir yağlanmış doymuş kadar yenileri ile değiştirilir. Sonuç katı, parfüm olarak kullanılabilecek bir Enfleurage merhem olduğunu. Aynı anapara soğuk enfleurage oluşur, ancak bunun yerine yaprakları soğuk hayvan gres bir levha üzerine yerleştirilir. Bu yöntem artık nedeniyle yüksek maliyet eskimiş hale gelmiştir.

CO2 ÖZÜ (Süperkritik)
Bu teknik, kimyasal inert doğal, toksik olmayan ve uygun fiyatlı bir CO2 (karbon dioksit) çözücü, dayanır. Ekstraksiyon yöntemi çok ilginç ama oldukça pahalı ve “geleneksel” buhar distile uçucu yağlar gibi aynı Olfaktif notları vermez. Bu yöntem aromatik gıda sektöründe daha fazla istihdam ediliyor.

Esansiyel yağ üretim makinesi

Esansiyel yağ üretim makinesi

uçucu yağlar kalp onların zanaat almak ve atalarının know-how yoluyla geleneksel kuralları takip esnaf damıtma yöntemleri uygulama küçük esnaf üreticilerden gelmektedirler.
Artisan damıtma:
Sertifikalı organik ya da vahşi hazırlanmış aromatik bitkiler (hammadde mümkün olan en yüksek kalitede)
Gerekli aromatik fraksiyonların tümünü içeren yüksek kaliteli uçucu yağ elde etmek için, daha uzun bir damıtma işlemi zaman belirli bir dönemi * süren gereklidir. Damıtma yöntemi, düşük basınçta ve mümkün olan en düşük sıcaklıkta yavaşça yapılır.
Endüstriyel damıtma:
(Örneğin, vb pestisitler, herbisitler, mantar öldürücüler, kimyasal ürünler ile püskürtülür hammadde) geleneksel kültür aromatik bitkiler
Damıtma işlemi eksik aromatik fraksiyonları içeren uçucu bir bitki yağı içinde elde edilen daha kısadır. Bu işlem yüksek basınç ve yüksek bir sıcaklıkta hızlı bir şekilde yapılır. damıtma nedenle düşük kalitede bir esansiyel yağ sonuçlanır ve muhtemelen kimyasal ajanlar tarafından kontamine olan “zorunlu” olduğunu.
* Damıtma süresi bitki bağlı olarak zaman zaman değişebilir. Örneğin, lavanta çiçeklerinin esnaf damıtma son yaklaşık 90 dakika nerede karanfil tomurcuğu damıtma 24 sürekli saate kadar sürebilir gibi.

 

Uçucu Yağlar Nasıl Üretilirler?
Bitkilerden uçucu yağların ekstrakte edilmesi için bir çok yol vardır. Uçucu Yağlar oldukca konsantre ekstraktlar olup, bitkilerden sadece uçucu bileşenleri alan tentürler ve infüzyonlar ile karıştırılmamaları gerekir. Bu sayfanın sonunda infüzyon için bir tarif verilmiştir.

Uçucu Yağlar buhar distilasyonu, soğuk presleme, solvent ekstraksiyonu ve hiperbarik ekstraksiyon gibi yöntemlerle elde edilirler. Tüm ekstraksiyon metodlarının kendilerine özgü zayıf ve güçlü yönleri bulunduğundan, üretimde kullanılan metoda göre yağların kalitesinde farklılıklar gözlenmektedir. Bu üretim metodları, az miktarda uçucu yağ elde edebilmek için çok yüksek miktarda bitkiye gereksinim olduğundan genelde evde uygulanabilirlikleri olmayan yöntemlerdir.

Buhar Distilasyonu:
Ekstrakte etmek için kullanılan en önemli metodlardan biri olan buhar distilasyonunda, buhar ve basıncın bitkiden uçucu bileşenleri açığa çıkarma yeteneğinden faydalanılmaktadır. Bitkiler yüzeye yayılmakta ve üzerlerine genellikle yüksek basınç ve sıcaklıktaki buhar gönderilmektedir. Böylelikle uçucu bileşenler açığa çıkarılmaktadır. Daha sonra yağı taşıyan bu buhar uçucu bileşenler ve damıtık su şeklinde ayrılmak üzere kondanse edilir.Bu karışım geniş bir şişeye alınır.Daha ağır olan damıtık su şişenin dibine çökerken uçucu yağ yüzeyde birikir. Ve ayrılma işlemi gerçekleştirilir.
Buhar distilasyonunun, daha düşük sıcaklıklarda geçekleştirilerek az miktarda uçucu yağın daha uzun sürelerde üretilebildiği farklı uygulamaları da bulunmaktadır. Bu metodlar daha iyi kalitede yağ verebileceği gibi bitkiden daha büyük yapıdaki moleküller açığa çıkarılabilmektedir. Daha büyük kütleler üretilebilmesi nedeni ile rağbet gören yüksek sıcaklık metodları, maliyeti düşürerek daha verimli uçucu yağ üretilmesine yardımcı olmaktadır ancak üretim sırasında birtakım koku kayıpları meydana gelebilmektedir.

Soğuk Pres Yöntemi:
Bu metod Limon, Portakal, Greyfurt, Bergamut ve mandalina gibi Citrus kabuklarından yağ eldesinde kullanılmaktadır. Kabuklar dilimlenir, yüzeye yayılır ve kabuk içerisindeki yağların dışarı çıkarılması amacıyla preslenir. Bu soğuk presleme sonucu su ve uçucu yağdan oluşan bir karışım elde edilir. Daha sonra bu karışım durulması ve uçucu yağın yüzeye çıkarak ayrışması amacıyla bekletilir. Bu metodla üretilen yağların karakteristik özelliği 1 yıldan fazla süre dondurulmadan saklandığı takdirde oksidasyona yatkın oluşlarıdır.Tercih edilmez.

Hiperbarik Üretim:
Bu metodda yüksek basınç (22 atmosfer) ve saf Karbon Dioksit gazı kullanımı esastır. Yüksek basınç CO2 ‘in sıvılaşmasına neden olur. Bu sıvı formda gaz, bitki parçaları ve uçucu bileşenlerden oluşan bir solüsyon oluşturma yeteneği kazanır. Daha sonra bu sıvı dışarı alınarak üzerindeki basınç kaldırılır ve bu işlem geride yalnızca saf uçucu yağın kalmasını sağlar.Bu üretim metodunda kullanılan ekipman, maliyeti oldukca arttırmasına karşın Yasemin gibi birçok hafif yağın elde edilmesi için uygundur.
Solvent Extraksiyonu:
Bu metod hafif uçucu yağlar için uygundur. Uçucu bileşenleri çözmek amacıyla Hekzan veya eter gibi bir çözücü (solvent) kullanılır. Daha sonra solvent “Konkret” olarak bilinen kalın bir kalıntı kalması amacıyla buharlaştırılır. Bu konkret alkolde çözünebilmektedir ve bu alkol geride absolüt olarak bilinen uçucu yağın kalması amacıyla uzaklaştırılır. Bu metodla kokunun kendine özgü floral yapısı muhafaza edildiğinden genelde parfümcüler tarafından kullanılmaktadır. Aromaterapik kullanım için bu yolla üretilen yağların bir dezavantajı solventin (çözücünün) bir kısmının yağ içerisinde kalmış olma ihtimali bulunmasıdır. Bu yolla üretilen yağlar dahili olarak kullanılmamalıdır.
Infüzyon Üretimi:
Bu metod uçucu yağdan çok, infüzyon üretir ancak evde üretim için uygundur. Bu reçete kuru bitkiler için verilmiştir. Taze bitkilerin su içeriklerinin gitmesi için 6-8 saatlik bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer çiçek gibi taze bir bitki kullanılacaksa gerekli olan çiçek miktarı değişebilmektedir.

Bitki ve yağı ölçülüp, temiz çelik bir kapta yağ, 30 g taze veya 15 g kuru bitki bitkilere karıştırılır. ¼’ü su ile doldurulmuş bir tava, banyo olarak kullanılmak üzere ısıtılır. Bitki ve yağ karışımı içeren kap bu banyo suyuna tamamen dibe değmeyecek ancak suyun içinde kalacak şekilde yerleştirilir. Kapak yağın üzerinde tutulur ve 30 dakika yavaş yavaş ısıtılarak sık sık karıştırılır.Kabarcıklara ve yanmaya sebep olabileceği için yağın çok fazla ısınmasına izin verilmemelidir. Çok fazla ısındığı takdirde kolaylıkla yanarak keskin kokulara sebep olabilir. Daha sonra karışım, 4 katlı bir tereyağı muslini veya metal içermeyen iyi bir süzgeçten süzülür. Gerekli olduğu takdirde yağ içerisinde kalarak bozulmasına neden olabilecek bitki parçalarını önlemek için iki kez süzme işlemi yapılabilir.

1- Uçucu Yağ Nedir?

2- Neden Uçucu Yağ?

3- Uçucu Yağların Özellikleri

4- Uçucu Yağlar Bitkinin Hangi Organlarında Bulunur?

5- Uçucu Yağların Kullanım Alanları

6- Çoğunlukla Hangi Bölgede Bulunurlar?

7- Piyasa Değeri 8- Uçucu Yağların Yan Etkileri

9- Başlıca Uçucu Yağlar

10- Kaynakça

Uçucu Yağ Nedir?

Uçucu Yağ veya Essential Oil nedir?

Uçucu yağlar, tıbbi ve aromatik bitkilerden veya bitkisel droglardan çeşitli yöntemlerle elde edilen, Uçucu, Oda sıcaklığında sıvı olan, Kristalleşebilen, Keskin kokulu, Ve su buharı ile sürüklenebilen yağımsı karışımlardır.

Bu yağlar Tıbbi ve Aromatik bitkilerden standart bir işlemle elde edilebilen kokulu sıvılardır.  Yağ ismini ise su ile karışmadığından alır.  Uçucu yağlar pahalı olup, dayanıklı değillerdir. (Bu sebeple ışık ve ısıdan uzak renkli cam şişelerde saklanmalıdır.) Neden Uçucu Yağ?  Açıkta bırakıldıklarında oda sıcaklığında bile buharlaşabildiklerinden dolayı ‘uçucu yağ’,  Eter gibi uçtuklarından ‘eterik yağ’,  Güzel kokulu olmaları ve parfümeride kullanılmaları nedeniyle ‘esans’ gibi isimlerle anılırlar. Uçucu Yağların Özellikleri  Genellikle oda sıcaklığında sıvıdırlar.  Uçucudur ve buharlaştıklarında geride iz bırakmazlar. Genelde renksiz veya açık sarı renktedirler. Genel olarak sudan hafiftirler. Çok kuvvetli keskin bir kokuya ve tada sahiplerdir. Tamamen doğal materyallerdir. Uçucu yağlar suda çok az çözünürler ki bu bile kokularının suya geçmesine yeter. Bunlar piyasada yağ altı suyu olarak satılır.Uçucu Yağlar Bitkinin Hangi Organlarında Bulunur? Bunlar bitkilerin tek bir organında bulunduğu gibi tüm organlarında da bulunabilirler. Yoğunlaşma oranları bitkiden bitkiye değişir. Bitkilerde; Kök-rizom, Gövde ve kabuk, Yaprak, Çiçek, Meyve Ve tüm olarak bulunurlar.Örneğin;Kök-rizom kısmında: Zencefil Gövde ve kabuk kısmında: Tarçın Yaprak kısmında: Nane, Defne Çiçek kısmında: Gül, Yasemin Meyve kabuğu kısmında: Limon, Portakal Hemen her tarafında tüm olarak: Lavanta, Kekik Uçucu Yağların Kullanım Alanları Parfümeri ve kozmetik sanayisinin en önemli hammaddeleridir. Sabun, deterjan, diş macunu üretim sanayisinde bol miktarda kullanılmaktadır. Uçucu yağların tadı ve kokuları güzel olduğundan ilaç yapımında katkı maddesi olarak ve şeker sanayisinde de kullanılmaktadır. Makyaj Malzemelerinde – İlaç Sanayisinde Drog halinde ise genelde çay olarak kullanılır. Ve bugün bütün dünyada çay şeklinde tüketim oldukça yaygındır. Gıda sanayisinde tad ve koku verici olarak baharat şeklinde eskiden beri tüketilir. Çoğu zaman, çok keskin olduklarından dolayı sabit yağlarla seyreltilerek kullanılırlar. Çoğunlukla Hangi Bölgede Bulunurlar? Uçucu yağ taşıyan bitkiler daha çok sıcak iklim bölgelerinde yetişir. Özellikle ülkemizi de içine alan Akdeniz Bölgesi bu bitkiler bakımından en zengin bölgelerden biridir. Piyasa Değeri 2005 yılının toplam uçucu yağ ihracatı 500.535 kg ile 15.060.903 $ olup, bu rakam içinde en büyük pay gül yağına aittir. Aynı yılın ithalat rakamlarına bakıldığında 600.965 kg dış alımın gerçekleştiği ve buna 9.015.597 $ ödenmiş olduğu anlaşılmaktadır.  Bunun içinde en büyük değer 2.507.364 $ ile nane uçucu yağından kaynaklanmaktadır. Uçucu Yağların Etkileri Uçucu yağların çeşidine ve dozuna bağlı olaraktan bazı yan etkileri vardır. Pozitif Etkiler: Uçucu yağların etki şekilleri birbirinden çok farklıdır. Örneğin; kekik ve nane gibi uçucu yağların antibakteriyal etkisi,  Okaliptüs ve oğul otu gibi uçucu yağların antiviral etkisi,  Misk adaçayı ve papatya gibi uçucu yağların sedatif ve kramp giderici etkisi,  Yasemin ve biberiye gibi uçucu yağların kas gevşetici etkisi daha güçlüdür.Ayrıca bazı uçucu yağların; Ağrı kesici  sakinleştirici  uyarıcıve cinsiyeti uyarıcı gibi değişik etki şekilleri vardır. Negatif Etkiler: Uçucu yağları kullanırken çok dikkatli olmalıyız. Çünkü; Ciltde kızarıklık, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar sebep olabilir. Ayrıca fazla kullanımda zehirlenmelere ve şiddetli baş ağrılarına sebep olur. Başlıca Uçucu Yağlar Nane Nane Uçucu Yağı Latince: Mentha piperita Nanenin Yaprakları Kullanılır. Aromatik Tanımı: Fresh, Çiçeksi Tıptaki Kullanımı 1. Soğuk Algınlığı 2. Mide, Baş ve Karın Ağrısı 3. Kalp Hastalıkları Lavanta Lavanta Uçucu Yağı Latince: Lavendula officinalis Çiçekler Kullanılır. Aromatik Tanımı: Tatlı, Çiçeksi Tıptaki Kullanımı 1. Stres Yönetimi 2. Akne Tedavisi 3. Romatizma Tedavisi Portakal Portakal Uçucu Yağı Latince: Citrus sinensis Portakalın Kabuğu Kullanılır. Aromatik Tanımı: Tatlı Turunçgil Tıptaki Kullanımı 1. Öksürük ve Soğuk Algınlığı 2. Selüloit Eritme 3. Öfke Kontrolü Limon Limon Uçucu Yağı Latince: Citrus limon Limonun Kabuğu Kullanılır. Aromatik Tanımı: Fresh, Turunçgil Tıptaki Kullanımı 1. Akne Tedavisi 2. Öksürük ve Soğuk Algınlığı 3. Romatizma Tedavisi Gül Gül Uçucu Yağı Latince: Rosa damascena Gülün Çiçekleri Kullanılır. Aromatik Tanımı: Tatlı, Çiçeksi Tıptaki Kullanımı 1. Ekzema Yönetimi 2. Kadınlarda Periyot Düzenleyici 3. Afrodizyak Etkisi Papatya Papatya Uçucu Yağı Latince: Chamaemelum nobile Papatyanın Çiçekleri Kullanılır. Aromatik Tanımı: Tatlı, Çiçeksi Tıptaki Kullanımı 1. Stress Yönetimi 2. Öfke Kontrolü 3. Romatizma Tedavisi Biberiye Biberiye Uçucu Yağı Latince: Rosmarinus officinalis Biberiyede Çiçekler Kullanılır. Aromatik Tanımı: Ruhu Okşayan, Uyarıcı Tıptaki Kullanımı 1. Depresyon Tedavisi 2. Öksürük ve Soğuk Algınlığı 3. Romatizma Tedavisi Resources:  www.wikipedia.org  www.apsnet.org  Prof. Dr. Hasan BAYDAR (Tıbbi, Aromatik ve Keyf Bitkileri Bilimi ve Teknolojisi)  Türkiye 9. Gıda Kongresi; 24-26 Mayıs 2006, Bolu TİKTA A.Ş. (Tarımsal İklimleme ve Teknolojik Araştırmalar Anonim Şirketi) 44 Prepared by Akkaya www.facebook.com/akkaya.kvp

2 Commentsto Esansiyel Yağ Üretimi

  1. TÜRKAN AKDAĞ ÖZTÜRK dedi ki:

    CİHAZLARIN KURULUMUNU TEKNİK EKİBİNİZLE YAPIYORMUSUNUZ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir