Pekmez

Üzüm Pekmezi

Üzüm Pekmezi yüksek şeker içeriği nedeniyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Ayrıca, mineralleri yoğun olarak içermektedir. Pekmez özellikle günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gereksiniminin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Kansızlığa bire birdir. Mineral miktarının fazla ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle hamile ve emziklilerin, tüberkilozlu hastaların, iyileşme dönemindeki kişilerin diyetinde yer alması önerilmektedir.

Her sabah bir kaşık üzüm pekmezini ihmal etmeyin! Sağlıklı, bol enerjili günler dileriz!

Elma pekmezi

Elma pekmezinin faydaları:

İçerisinde bol miktarda A, C, E, B grubu vitaminler, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum gibi mineraller,organik asitler içeren elmaların en olgun zamanlarında geleneksel yöntemlerle elde edilen elma pekmezi özellikle kış aylarında direnci düşen vücudun en büyük desteği ,enerji kaynağı ve koruyucusudur. Gelişme çağı çocuklar ve hamileler için özellikle faydalıdır. Elma pekmezi cildi gençleştiren, vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasında rol oynayan bileşenlerden oluşur. Kolestrolü düşürerek kalp ve damar sağlığımızı korur.

Hem sağlıklı hem de oldukça lezzetli ve doğal elma pekmezini mutlaka tatmalısınız!

Şimdiden afiyet olsun!

Şeker Pancarı Pekmezi

Hiç bir katkı maddesi kullanılmadan, sadece şeker pancarının kendisi ile yapılan doğal Şeker Pancarı pekmezi vücut için çok faydalıdır. Pancarın bilinen en iyi demir kaynağı olması nedeniyle pekmezi de kan yapıcıdır. Faydaları saymakla bitmeyen pancar pekmezi; vücut direncini arttırır, kuvvet verici ve besleyicidir, mide ve bağırsakları güçlendirir, hazmı kolaylaştırır, yüksek tansiyona iyi gelir.

Her gün 1 kaşık doğal koruyucu ve şifa kaynağı olan pekmezi tüketmenizi öneririz. 1 kaşık pekmez, günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum ihtiyacınızı karşılar.

Afiyet olsun!

Şeker Pancarı Şekeri üretimi

Beyaz şeker  pancardan tek işlemde elde edilir.

Hasat

Pancarlar hasat zamanı olan sonbaharda ve kış başlarında topraktan sökülür.  Pancar toprakta olduğu için kirlidir, bundan dolayı ise şeker pancarı işlenmeden önce yıkanmalı ve kalan pancar yaprakları, taş ve kalan çalı çırpı ayrıştırılıp temizlenmelidir.

Ekstraksiyon

Pancarın ince dilimler halinde kesilmesiyle işlem başlar. Bu işlemle pancarların yüzey alanı artırılır buda şeker çıkarılmasını kolaylaştırır. Ekstraksiyon işlemi difüzörde pancarların sıcak suyla birkaç saatlik temas ettirilmesi ile sağlanır. Difüzyon işlemi çayın kokusunun ve tadının demlikte çıkması işlemine benzer, fakat tipik şeker pancarı difüzörü şeker ve suyla birlikte birkaç yüz ton ağırlığındadır. Difüzör tankı yatay veya dikey olarak çalkalama yapan bir tanktır, tanktaki pancar dilimleri yavaşça bir uçtan diğer uca hareket ederken su ters yönden hareket eder. Buna zıt yönlü akış denir ve tanktaki su gittikçe yoğunlaşan şeker çözeltisi olur bu çözeltiye şerbet denir. Şerbet oluşurken su, şeker pancarından şekerin yanı sıra diğer maddeleri de toplar.

Difüzyondan elde edilen tipik şerbette muhtemelen % 14 şeker ve geriye kalan pulp ise yaklaşık % 1-2 şeker ve toplam % 8-12 katı madde içerir.

Presleme

Difüzördeki pancar dilimleri hala ıslak ve hala içerisinde kullanılabilir şeker bulunmaktadır. Bu yüzden ıslak pancarlar vidalı veya hidrolik presler ile sıkılarak olabildiğince şerbet çıkartılır. Bu şerbet difüzöre beslenen suyun bir bölümü olarak kullanılır. Sıkılmış pancar kurutma tesisine gönderilir, burada küçük topaklar haline getirilir ve sonra kalan posalar hayvan yemi olarak kullanılır.

Karbonatlama

Bir sonraki safhadaki işlemde katı maddeler şerbeti bulanık yaptığı için amacımız şeker şerbetindeki katı maddeleri ayırmaktır, bu işlemin aynı zamanda rengin açılmasına da katkısı vardır. En genel işleme tekniklerinden birisi karbonatlama olarak bilinir. Karbonatlama kireç sütü (kalsiyum hidroksit Ca(OH2)) nün eklenmesiyle ve karbondioksit baloncuklarının çözeltinin içinden geçirilmesiyle yapılır. Gaz kireçle reaksiyona girerek kalsiyum karbonatın ince kristaller şeklini almasını sağlar, buda katı maddeleri absorbe eder ve katı parçacıkların bir araya gelip çökmesini sağlar. Reaksiyon koşullarının dikkatlice kontrol edilmesi gerekir. Şeker dışında tüm maddelerin birleşmesiyle oluşan katı çökeltiler filtrelenerek uzaklaştırılır. Kireç taşı bu maddelerden bir tanesidir. Bu işlemleri yaptıktan sonra şeker şerbeti ağartma işlemi için hazır duruma gelir.

Şeker kamışı üretiminden farklı olarak başka bir işlem (fosfotlama) kullanılmaz. Benzer şekilde ayrı ağartma evresi normalde kullanılmaz.

Kaynatma

Son işlemde şerbet büyük bir tava içine yerleştirilir (genellikle 60 tonluk veya daha fazla şeker şerbeti alır). Tavada su kaynatılarak buharlaştırılır ve şeker kristalleşir. Kristalleşmenin başlaması için biraz şeker tozu çözeltiye eklenir. Kristal miktarının artmasıyla sonuçta oluşan kristal ve ana şerbet santrifüjle ayrılır. Daha sonra sıcak hava ile kurutulan şeker kristalleri paketlenir.

Şeker kamışı işleminde santrifüjle ayrılan çözelti hala kayda değer miktarda şeker içermektedir bu yüzden kristalleştirme işlemi bir kaç defa gerçekleştirilir. Fakat şeker olmayan maddeler kristalleşmeye engel olurlar. Bu durum özellikle sakkarozun parçalanma ürünü olan glikoz ve früktoz için önemlidir.

Bu nedenle her takip eden kristallenme işlemi zorlaşır. Bu genellikle üç defadan sonra olur.

Ürün

En son oluşan beyaz renkteki şeker mutfaklarda veya alkolsüz içki üretimi gibi sektörlerde kullanılmaya hazır olur. Şeker üretimi esnasında tüm şeker alınamadığı için, bir yan ürün olan tatlı melas’da elde edilir. Bu ürün genellikle büyükbaş hayvanlar için yem olarak kullanılır veya alkol üretimi amacıyla içki fabrikalarında fermantasyonda kullanılmak için gönderilir. Fakat koku ve tat olarak şeker kamışı kadar kaliteli olmadığı için rom üretiminde kullanılmaz

2 Commentsto Pekmez

 1. ayşe dedi ki:

  kesikli difüzyon tanklarında kuru meyveden şıra üretimi yapmak istesek buhar kazanı, pompa grubu, sıcaklık derecesi ve kaç saat sürer acaba bir bilginiz var mı

 2. kadir peker dedi ki:

  merhaba pekmez vs vakumlu kaynatma kazanı (evaporatör) hakında mail ortamında
  1: 500 lt fiat ödeme koşulları
  2: ürünü yapması ne kadar zamanda sonuçlandırması
  3: yapım aşamasındaki sarfiyatı
  4: ikinci yapım aşama hazırlanma süreci varmıdır
  5: teslim ve kurulum
  6: kulanım kulanımı kılavuzu
  7: bakım gerektirdiği zaman maliyeti
  8: garantisi süresi ve arıza halinde servis hızınız
  9: tafsiye edeceginiz yardımcı ekipmanlar gibi vs

  detaylı bir bilgi verilmesi rica olunur
  iyi çalışmalar dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir