Arı Yemi Arı Şurubu

Arı Yemi Arı Şurubu, Pastörize Arı şurubu

Arı şurubu Arı yemi

Arı şurubu Arı yemi

Şeker Entegre Tesislerinde doğal şeker pancarından üretilen kilosu 3.TL Arı Yemi Şurubu Üretimi yapılmaktadır. Koloni varlığı bakımından dünyada 2. sırada, yıllık 70.000 ton bal üretimi ile 4. sırada yer alan ülkemizde, kovan başına verim 16 kg civarında olup, çok düşük düzeydedir. Bunun en büyük nedeni, arının yazın üretmiş olduğu balın % 65’inin arıcılar tarafından alınarak, kalan kısmının arıya kış yemi olarak kovanda bırakılmasıdır.

Arıların kışlık yiyeceğini bal ile karşılamak ekonomik olmadığı gibi, kovan başına verimi de düşürmektedir.

Şeker Entegre Tesisleri’nde uzun süreli bilimsel araştırmalar ve denemeler sonucunda üretimine başlanan Pastörize Arı Yemi Şurubu, arıcılığımızın önündeki bu sorunları temelden çözümleyici nitelikte olup, pek çok üstünlüğü bulunmaktadır.

Öncelikle sıvı ve hazır bir yem olduğu için, arılar tarafından kolaylıkla tüketilebilmektedir. Pastörize işleminden geçirildiğinden, mikrobiyolojik bozulmaya karşı dayanıklıdır.

Arı Yemi Şurubu ürünün  ilkbahar ve  sonbahar dönemlerinde kullanılması önerilmektedir. Bu yolla koloniler hızla güçlenmekte ve arıcılarımızın bol ürün elde etmeleri sağlanmaktadır.

Kalorisi yüksek bir ürün olduğu için arılar sulandırılmış kristal şekerin ancak yarısı kadar tüketebildiği için sulandırılmış kristal şekerden daha ekonomiktir. Kokusuzdur bu nedenle arılarda yağmacılığa sebep olmaz, mikrop ve virüs taşımaz, fermantasyona uğrayıp değişikliğe neden olmaz, kullanımı daha kolay ve basit olduğundan fazla enerji üretmezler dolayısıyla arının ömrünü 2-3 gün uzatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir